Regulamin
Ogniska Pracy Pozaszkolnej "70" w Warszawie
§ 1
Postanowienia Ogólne
- Ognisko Pracy Pozaszkolnej „70” – zwane dalej ogniskiem, placówką lub OPP 70 - jest samorządową, publiczną placówką oświatowo-wychowawczą.
- Organem prowadzącym jest miasto stołeczne Warszawa, a nadzór merytoryczny sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.
- Zasady funkcjonowania placówki określają obowiązujące przepisy prawa oświatowego.
- Działalność ogniska finansowana jest z budżetu m. st. Warszawy, a uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez OPP 70 jest bezpłatne.
- Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną w grupach zainteresowań tworzonych według wieku lub zgodnie z umiejętnościami wychowanków.
- Wychowankami ogniska są dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Placówka może także organizować zajęcia i imprezy dla dorosłych lub całych rodzin.
- Ognisko Pracy Pozaszkolnej „70” prowadzi zajęcia stałe według tygodniowego planu zajęć, a okresowe lub okazjonalne – według planu zatwierdzonego przez Radę Pedagogiczną.
- Statut OPP 70 i inne dokumenty placówki dostępne są w sekretariacie ogniska oraz na stronie internetowej ogniska.
§ 2
Zasady uczestnictwa w zajęciach
- Udział we wszystkich zajęciach ogniska jest dobrowolny.
- Każdy uczestnik zajęć zobowiązany jest do przestrzegania Statutu OPP 70, niniejszego regulaminu, wszelkich obowiązujących w ognisku procedur oraz regulaminów i procedur obowiązujących w miejscu prowadzenia zajęć - zwracając szczególną uwagę na kulturę osobistą i wzajemny szacunek.
- Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest dostarczenie do sekretariatu OPP 70 oryginałów dokumentów podpisanych przez rodzica/prawnego opiekuna:
- wniosku o przyjęcie na zajęcia (generowanego w elektronicznym systemie rekrutacji);
- wypełnionego oświadczenia (załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu).
- Rodzice/opiekunowie są zobowiązani do dopilnowania, aby dziecko wysyłane na zajęcia było całkowicie zdrowe, podobnie jak osoba przyprowadzająca wychowanka.
- Rodzice/opiekunowie wychowanka nie mogą odbierać dzieci w trakcie trwania zajęć bez uzasadnionej przyczyny.
- Rodzice/opiekunowie dziecka ponoszą odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone przez dziecko podczas zajęć i w placówce, w której są prowadzone.
- Placówka nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione bez opieki.
- Uczestnicy zajęć nauki gry na instrumentach powinni posiadać instrument do pracy własnej w domu oraz zabezpieczać materiał nutowy wskazany przez nauczyciela - instruktora.
- Uczestnicy zajęć sportowych, rekreacyjnych, tanecznych, korekcyjnych itp. powinni przed zajęciami przebierać się w strój odpowiedni do rodzaju zajęć, określony przez nauczyciela - instruktora.
- Wszyscy uczestnicy zajęć przychodzący na nie z zewnątrz zmieniają obuwie w miejscu wskazanym przez placówkę udostępniającą sale na realizację danych zajęć.
- W przypadku uczestnictwa wychowanka w kilku zajęciach jednego dnia rodzice/opiekunowie powinni go zaopatrzyć w suchy prowiant i napój.
- W przypadku dłuższej nieobecności wychowanka spowodowanej chorobą lub innymi ważnymi przyczynami, rodzice/opiekunowie zobowiązani są do powiadomienia ogniska o tym fakcie i czasie trwania nieobecności na zajęciach.
§ 3
Zasady rekrutacji
- Rekrutacja na zajęcia ogniska odbywa się zgodnie z zasadami obowiązującymi w warszawskich placówkach edukacji pozaszkolnej.
- Szczegółowe zasady rekrutacji każdorazowo określa zarządzenie dyrektora OPP 70 wydane na podstawie szczegółowych wytycznych - jednolitych dla wszystkich stołecznych placówek edukacji pozaszkolnej.
- Warunkiem koniecznym do uczestniczenia w procesie rekrutacji do zajęć w OPP jest przesłanie drogą mailową do sekretariatu OPP 70 skanu/fotografii wypełnionej deklaracji uczestnictwa podpisanej przez rodzica/opiekuna.
- O przyjęciu na zajęcia w kolejnym roku szkolnym decyduje Komisja Rekrutacyjna, która podaje do wiadomości listy przyjętych oraz nieprzyjętych na poszczególne zajęcia.
- W przypadku pojawienia się wolnych miejsc w trakcie roku szkolnego o przyjęciu do danej grupy zajęciowej decyduje Dyrektor OPP 70.
§ 4
Rezygnacja z zajęć w Ognisku
- Z uczestnictwa w zajęciach organizowanych w ognisku można zrezygnować w każdej chwili. Stosowne oświadczenie w tej sprawie rodzic/opiekun składa na piśmie lub przesyła drogą elektroniczną. Deklaracja przekazana ustnie lub telefonicznie powinna być potwierdzona pisemnie lub elektronicznie.
- Stwierdzenie przez nauczyciela 3 kolejnych nieusprawiedliwionych nieobecności wychowanka uznaje się za rezygnację z uczestnictwa w zajęciach.
- Ponowne przyjęcie na zajęcia jest możliwe na podstawie obowiązujących zasad rekrutacji - o ile będą wolne miejsca - lub od nowego roku szkolnego.
§ 5
Zasady bezpieczeństwa
- Dziecko przyprowadzane i odbierane jest przez rodzica/prawnego opiekuna lub osobę wyznaczoną w pisemnym oświadczeniu (załącznik nr 1).
- Dziecko może samodzielnie przychodzić na zajęcia ogniska i samodzielnie wychodzić po skończonych zajęciach ogniska jeśli rodzic wyraził pisemną zgodę na samodzielny powrót dziecka do domu (załącznik nr 1).
- W przypadku, gdy dziecko jest zapisane do świetlicy szkolnej w której odbywają się dane zajęcia, jest ono odbierane przez nauczyciela ogniska ze świetlicy, a po zajęciach odprowadzane.
- W przypadku, gdy dziecko jest zapisane do świetlicy szkolnej w której odbywają się dane zajęcia, jest ono odbierane przez nauczyciela ogniska ze świetlicy, a po zajęciach odprowadzane – co rodzic/opiekun potwierdza w pisemnym oświadczeniu (załącznik nr 1).
- Nauczyciel ogniska na podstawie pisemnej zgody rodzica/opiekuna przejmuje opiekę nad wychowankiem jedynie na czas trwania zajęć w OPP.
- Nauczyciel ogniska jest odpowiedzialny za dziecko w trakcie prowadzenia swoich zajęć.
§ 6
Procedury postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wychowanków
- W przypadku wystąpienia sytuacji nietypowych (zagrożenie pożarem, stwierdzenie substancji niebezpiecznych lub używek, podejrzenia choroby, agresywne zachowanie, używanie wulgarnego języka, przejawy dyskryminacji itp.) obowiązują procedury przyjęte w OPP 70 dostępne w sekretariacie ogniska.
- W sytuacji samowolnego opuszczania zajęć przez wychowanka nauczyciel informuje telefonicznie rodzica/opiekuna.
- W przypadku braku kontaktu z rodzicami nauczyciel wzywa patrol szkolny.
- W przypadku łamania zasad obowiązujących w ognisku nauczyciel powiadamia rodzica/opiekuna informując o konsekwencjach natury dyscyplinarnej – ze skreśleniem z listy wychowanków włącznie.
- W przypadku odmowy uczestnictwa w zajęciach ogniska przez wychowanka przebywającego w świetlicy szkolnej, nauczyciel informuje rodzica/opiekuna o zaistniałej sytuacji i pozostawia dziecko na świetlicy szkolnej.
- Nauczyciel ogniska nie może zmuszać dziecka do uczestnictwa w zajęciach.
§ 7
Postanowienia końcowe
- Prace wykonane podczas zajęć OPP 70 (np. prace plastyczne, zdjęcia, nagrania muzyczne, repertuar itp.) są własnością ogniska.
- Uczestnicy konkursów reprezentujący ognisko powinni udostępnić placówce dokumentację swoich osiągnięć.
- Rodzice/opiekunowie wychowanków niepełnoletnich zobowiązani są do kontaktu z ogniskiem w każdym przypadku, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 01 września 2020 roku.